x

REZERVASYON FORMU

x

Anınızı bizimle paylaşın :)

GERİ DÖNÜŞÜM

PLASTİK

Türkiye'nin GERİ DÖNÜŞÜM hizmetlerinin marka ismi Özinci, Çevre Bakanlığı'nın yönetmelikleri doğrultusunda hareket ederek ambalaj atıklarının ve üretim atıklarının çevreye zarar vermeyecek şekilde toplanması ve ayrıştırması hizmetini vermektedir.
_________________

Plastiklerin kaynağı, ham petrol, gaz ve kömürdür. Plastiğin genelde ana kaynağı petrol rafinerisinden arta kalan bakiye maddelerdir. Dünyada üretilen toplam petrolün sadece %4 ü plastik üretimi için kullanılmaktadır.
 
Plastikler kendi içerisinde sınıflara ayrılırlar. Bunlar;
 
PE(polietilen)
Kullanıldığı başlıca alanlar: Alışveriş poşetleri, kozmetik ambalajları, dondurma kapları.
 
Yeni alışveriş poşetleri, filmlere, çeşitli şişeler, geri dönüşüm kumbaraları, çöp torbaları, tarımsal borular, çocuk parkı ekipmanlarına dönüşebilirler.
 
PET(Polyethylene Tetrapythalate)
Kullanıldığı başlıca alanlar: Alkolsüz içecekler, soda, meyve suyu, su ve yağ şişeleri, kavanoz, şeffaf ve kapaklı market ve şarküteri kapları ile çeşitli yiyecek ambalajlarının yapımında kullanılmaktadır.
 
İçecek şişeleri, plastik tepsiler, sentetik halı içerikleri, esneyen kurşun kalemlere dönüşebilirler.
 
PP(Polypropylene)
Kullanıldığı başlıca alanlar: Hızlı tüketim gıda ürünlerinin ince ambalajları, ketcap şişeleri, yogurt, peynir, margarin kaplarinin yapımında kullanılır.
 
Temizlik ve kimyasal malzemelerin ambalajı, akü komponentleri, plastik firça ve süpürge , yağ konisi, bisiklet dişlisi ve bidonlara, araba parçaları, plastik tepsiler, halıların sentetik içerikleri, tekstilde kullanılan elyaf ve endüstriyel fiberlere dönüşebilirler.
 
PS(Polistyrene)
Kullanıldığı başlıca alanlar: Plastik çatal-kaşık yapımında, ilaç şişeleri, et tabakları, yoğurt ve margarin kapları yapımında kullanılır.
Yoğurt kapları, büro aksesuarları, plastik tepsiler, oyuncaklar, video kasetleri ve keys kutuları ve yalıtım malzemelerinin de dahil olduğu bir dizi yeni ürüne dönüşebilirler.
 
Market ana depoları, satış noktaları ve kaynağında ayrıştırma çalışmalarından gelen ambalaj atıkları ile endüstriyel kuruluşlardan geri dönüşüm tesisimize gelen plastik ambalajlar, sınıflarına, renklerine ve üretim proseslerine göre ayrıştırılır ve geri dönüşüm tesislerine gönderilmek üzere balyalanır.

Geri Dönüşebilen Plastikler
Çay-kahve, su makinelerinden atılan plastik bardaklar, deterjan kapları, her tür plastik torba ve ambalaj ürünleri, meyve suyu, alkolsüz içecek ve yiyecek kapları, sabun ve deterjan kapları, pirinç ve benzeri bakliyat paketleri gibi, leğen, kova, bidon, çamaşır sepetleri, plastik sandalye, masa, plastik süt ve ayran, yoğurt kutuları, plastik torbalar, plastik soda, mesrubat, şampuan, çamasır suyu şişeleri, strech film.

Geri Dönüşemeyen Plastikler
Motor ve makine yağı kutuları, boya kutuları, vernik kutuları, margarin kapları, kirli ve yağlı kaplar, deodorantlardır. Motor yağı plastik şişeleri, antifriz kapları, benzin ve yağ ilave şişeleri ile kahverengi likör şişelerinin geri kazanılması sakıncalıdır.

PP GRANÜL

Polipropilen , otomotiv sektöründe, plastik kasa üretiminde, inşaat sektöründe (yalıtım, kroşe, paspas, konik ayak vs.), kova, saksı, masa, sandalye ve çeşitli plastik oyuncak sektöründe kullanılmaktadır.

ÜRÜN GRUPLARIMIZ

BİZE YAZIN

Özinci Geri Dönüşüm yeniliklerinden haberdar olmak için bize yazın